Co sprawia, że warto znać kodeks pracy? Kogo należy poprosić o pomoc, kiedy dostrzeżesz, że Twoje prawa, jako pracownika są łamane? Jeżeli potrzebujesz pomocy z prawa pracy, na pewno opłaca się dowiedzieć nieco więcej. Jakie mamy możliwości w sytuacji?

Poszukując pomocy z zakresu prawa pracy, często korzystamy w pierwszej kolejności z wyszukiwarki i wprowadzamy tam odpowiednie hasło, np. adwokat prawo pracy warszawa po czym otrzymujemy listę kancelarii, które mogą udzielić nam porady prawnej. Takiego wsparcia może potrzebować zarówno pracownik, którego prawa pracownicze są łamane, jak i pracodawca, którego przytłoczył ogrom przepisów, które składają się na prawo pracy. Niezależnie zatem czy pomocy poszukuje pracownik czy pracodawca, zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z prawnikiem, który specjalizuje się w prawie pracy.

Prawo pracy – co powoduje, że jego znajomość jest dla nas korzystna?

Tak w prawie pracy, jak i w pozostałych dziedzinach prawa, aktualnym pozostaje powiedzenie, że „nieznajomość prawa szkodzi”. Zatem zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni posiadać chociaż podstawową znajomość z zakresu kodeksu prawa pracy. Już bardzo pomocna może okazać się znajomość tych najważniejszych zasad, które są przez ten akt prawny normowane. Pamiętać należy, że Prawo Pracy ma jedno kluczowe zadanie. Jest nim ochrona rynku pracy, a tym samym ochrona interesów zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Kodeks pracy został wprowadzony w szczególności w tym celu, aby zabezpieczyć prawa Stron stosunku pracy przed przeróżnymi sytuacjami, którego mogą je naruszać w czasie, w którym stosunek ten obowiązuje.

Zaznaczyć należy, że Prawo Pracy jest najczęściej nowelizowaną gałęzią prawa w Polsce, a akty prawne je regulujące potrafią zmieniać się w zasadzie z dnia na dzień. Wobec tego, pomimo, że nie jest to łatwym zadaniem, opłaca się śledzić te zmiany na bieżąco. W jaki zatem sposób pozyskać wiedzę, by nie zagubić się w natłoku przepisów lub nie przeoczyć którejś z ważniejszych nowelizacji? Jednym ze sposobów jest udział w różnego rodzaju specjalistycznych szkoleniach lub kursach, dzięki którym pozyskamy przekrojową i w miarę aktualną wiedzę na temat prawa pracy. Niemniej jednak na zdobywanie wiedzy tą metodą pozwolić mogą sobie te osoby, które dysponują wolnym czasem pozwalającym im na uczestnictwo w szkoleniu. Metoda ta zetem nie posłuży osobie, która potrzebuje na „już” skutecznego sposobu na rozwiązanie aktualnego problemu. Innym sposobem z którego niejednokrotnie korzystamy, jest poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące nas pytania w Internecie na różnego typu forach, grupach ,w gotowych opracowaniach lub poradnikach. Pozyskując informacje w ten sposób nie mamy jednak pewności, że są one poprawne, a co więcej, czy znajdują one oparcie w aktualnie obowiązujących przepisach. Wobec tego najlepszą i w zasadzie najszybszą metodą na pozyskanie wiedzy z zakresu prawa, jest z wrócenie się o pomoc do specjalisty – prawnika prawa pracy.

Pomoc prawnika z zakresu prawa pracy

Jakiego prawnika warto wybrać, jeśli konieczne jest wsparcie z zakresu prawa pracy? Najlepiej takiego, który specjalizuje się właśnie w tej gałęzi prawa, posiada odpowiednie doświadczenie, co równoznaczne jest z wieloletnią obsługą prawną tak pracowników jak i pracodawców.

Jedną z najpopularniejszych spraw, jakie prowadzą adwokaci z tego zakresu, jest sprawa o wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia z roszczeniem o przywrócenie do pracy lub zapłatę stosownego odszkodowania. Opcji możliwego rozwiązania sporu przeważnie jest kilka.
O wszystkich ich wadach i zaletach klient powinien  poinformowany przez prawnika na indywidualnym spotkaniu. Co więcej, w trakcie takiej specjalistycznej konsultacji klient uzyska wyczerpującą wiedzę na temat swojej aktualnej sytuacji prawnej. Rolą dobrego prawnika jest bowiem nie tylko poprowadzenie sprawy swojego klienta, ale przede wszystkim doradzenie mu która z możliwych do zastosowania opcji pozwoli uzyskać satysfakcjonujące rozstrzygnięcie.

Jeżeli zatem trapi Cię jakiś problem prawny, jesteś pracownikiem, którego prawa pracownicze są łamane lub pracodawcą, którego czeka spór z roszczeniowym pracownikiem, nie czekaj. Niezwłocznie skontaktuj się z adwokatem specjalizującym się w prawie pracy by uzyskać profesjonalną pomoc prawną.